0
1 share

S jedne strane je katanac, a s druge je uklonjen veći deo ograde uz nedavno asfaltiranu ulicu Slobodana Penezića Krcuna. 

Gledano iz Porečke, kompleks ne deluje toliko zastrašujuće, ali je jasno da je na ovom potezu bilo aktivnosti. 

Na to ukazuje katastrofalno stanje u kome se nalaze zelene površine. Gotovo sve klupe danas su razvaljene, na travnjaku su vidljivi tragovi teške mehanizacije, a svuda je razbacano smeće.

Nekadašnji teniski tereni posuti šljakom danas su urasli u korov. Više stabala pored terena i u samom parku je posečeno (možda su bila bolesna, jelte), a dva pomoćna terena poslužila su da se na njima neko odloži granje preostalo nakon seče drveća.

Čitav kompleks je od 1984. do 2018.godine održavao Teniski klub Požarevac koji je „Bazen“ koristio na osnovu saglasnosti tadašnje Komande garnizona. 

Teniski klub je iseljen na osnovu izvršne presude  iz 2016.godine, a praktično od tada je ovaj potez prepušten propadanju.

Gradonačelnik je još početkom godine rekao da je pokrenuta inicijativa da grad dođe do nepokretnosti zemljišta i objekata koji su danas u posedu Ministarstva odbrane, a vojsci nisu potrebni. Među nepokretnostima je i kompleks „Bazen“ za koji grad navodno posebno zainteresovan jer želi da od njega ponovo napravi zelenu oazu.

Sreća, pa još ima dovoljno drveća da sakrije izgled kompleksa od pogleda prolaznika. Mada, sve je moguće ako se drveće razboli od silnog smeća i nebrige.

A baš je nebriga najbolja reč koja opisuje kompleks „Bazen“ koji je taj naziv dobio po bazenu koji se nalazio na mestu nekadašnjeg glavnog teniskog terena. 

U njemu su se kao gradskom bazenu tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka kupali Požarevljani. Bazen je nastao kada je ispražnjena masovna grobnica nekadašnjeg nemačkog vojnog groblja na ovom potezu. 

Zapravo, čitav kompleks je bio vojno groblje na kome je prema određenim procenama bilo sahranjeno oko 500 poginulih nemačkih soldata u Velikom ratu. Međutim, nakon oslobođenja od nacističke okupacije povađeni su nadgrobni spomenici koji su poslužili za popločavanje oko 300 metara trotoara do Železničke stanice. Ploče su u međuvremenu otišle na deponiju, ali mnogi tvrde da ispod sada već bivših pomoćnih terena i dalje počivaju ostaci vojnika.

Bilo je ranijih godina inicijativa da se taj prostor uredi kao park prijateljstva između srpskog i nemačkog naroda, ali naravno ni od toga nije bilo ništa. 

Sličan odnos doživelo je i jevrejsko groblje u delu Starog groblja u Požarevcu. 

Za sada je neizvesno šta će se u budućnosti još desiti sa ovim kompleksom. Sa ovakom istorijom, sve je moguće. 

Facebook komentari

guest
0 Komentara
Novije
Starije Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
0
Ostavi komentar na vestx
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Send this to a friend